Радиостанции без лиценз PMR 446 MHz
Радиостанциите без лиценз PMR 446 MHz са радиосъоръжения, които осигуряват УКВ радиовръзка на къси разстояния (5 km) с ниска мощност (0.5W). Документите, регламентиращи използването на радиостанции без лиценз в обхвата от 446,000 MHz до 446,1 MHz в България и в страните членки на CEPT можете да видите на края на тази страница. Съкращението PMR означава Professional Mobile Radio. CEPT ( European Conference of Postal and Telecommunications Administrations ) е организация на европейските телекомуникационни администрации. България е член на CEPT.
PMR446 радиостанците биват аналогови и цифрови. За гласова комуникация се използват основно аналогови PMR 446 MHz радиостанции. Основните технически параметри на аналоговите PMR 446 MHz радиостанции са:
- честотен диапазон от 446,0 MHz до 446,1 MHz
- честотна модулация FM (F3E)
- Канално отстояние 12,5 kHz.
- брой на радиоканалите – осем
- максимална мощност 500 mW – половин Ват
- интегрирана ненасочена антена – антената е монтирана към корпуса неподвижно, без възможност да се сменя и не може да се използва външна антена
- фабрично производство, не се допускат самоделни конструкции
Въпреки, че са на свободен режим, радиосъоръженията на PMR 446 MHz следва да се инсталират, поддържат и използват само по начина и предназначението, определени от производителя им така, че както при нормална работа, така и в условия на неизправност, да не застрашават живота и здравето на хората.
При използването на радиостанции PMR 446 MHz не се допуска:
използване на ретранслатори и/или повторители и включване на допълнителни усилвателни устройства между изхода на радиосъоръжението и неговата антена.
предаване на заблуждаващи знаци и/или сигнали за помощ, бедствие, авария, злополука или тревога, както и сигнали, които могат да се оприличат на такива;
предаване на информация, която представлява държавна тайна или може да улесни извършване на престъпление;
използване на радиосъоръженията на борда на кораб или въздухоплавателно средство освен със съгласието на съответния капитан (командир);
осъществяване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения с изменени технически характеристики спрямо тези, определени от производителя;
Радиостанциите PMR 446 MHz
Разполагат с осем радиоканала. Това означава, че в рамките на покритието на предавателя само осем независими разговора могат да се провеждат по едно и също време. Покритието обикновено се дава от производителите като разстояние между радиостанциите от пет километра. Честотите на каналите са посочени в таблицата:

В много от търговските реклами за е посочен брой на каналите по-голям от реалните осем. В подобни случаи броя на обявените каналите е получен като произведение от реалните осем канала, поддържани от радиото, и броя на поддържаните от радиото CTCSS звукони тонове и DCS цифрови кодове. Чрез CTCSS/DCS се осигурява включване на приемащата радиостанция само когато предаващата радиостанция излъчва еднакъв и предварително установен и за двете радиостанции CTCSS тон/DCS код. По този начин в район населен с множество различни радиостанции работещи на един и същи честотен канал се чуват само желаните от вас радиостанции – тези с които имате еднакви CTCSS/DCS настройки. Самата радиокомуникация обаче минава по един и същи за всички радиоканал и всички които го използват по едно и също време на едно и също място (в радиус примерно до пет километра) взаимно ще се смущават и ще си пречат.
При CTCSS (Continuous Tone-Coded Squelch System) се използва аналогов нискочестотен тон, който се предава едновременно и през цялото време с гласа на говорещия по радиостанцията. Този тон е с честота между 67 и 254.1 Hz, като честотата се избира от менютата на радиостанцията.
DCS (Digital-Coded Squelch) е цифров сигнал, който също се предава едновременно и през цялото време заедно с предавания по радиостанцията глас. Възможните комбинациите на цифровия сигнал се означават в менюто на ридиостанцията с трицифрени числа примерно между 023 и 754. При използване на DCS при отпускане на бутона за предаване за половин секунда се предава синусоидален тон с честота 134 Hz.
Тъй CTCSS/DCS използват честоти под 300 Hz, а през говорителя се възпроизвеждат звуци над 300 Hz, обикновенно CTCSS тоновете и DCS кодовете напрактика не се чуват.
Производителите обикновено посочват, че PMR 446 MHz радиостанциите осигуряват радиовръзка на разстояние до пет километра. При пряка видимост между радиостанциите на кореспонзентите в определени случаи те могат да покрият и значително по-големи разстоятния. От вилата си в Говедарци съм слушал разговори по PMR 446 MHz на хора, качващи се с лифта към връх Мусала. Това са около 10 километра. От връх Ботев слушахме напътствия за пълнене на цистерни с мазут – вероятните места, на които може да става това са на 10-15 километра от върха. Ако поне единия предавател е на голяма надморска височина и има пряка видимост то той може да осъществи радиовръзки на доста големи разстояния – дори до 50 km. Това обаче са изключения. В гористи или пресечени местности UHF сигналите затихват доста. В такива места максималната дистанция на която могат да ползват станциите драстично намалява. Тези, които използват PMR 446 MHz в гори и пресечени местности трябва да са подготвени за загуба на радиовръзката. При облаци, мъгла, дъжд и сняг максималната далечина на радиовръзката намалява. Общо взето при реални условия може да се разчита на стабилна радиовръзка на разстояния до един километър.
В България PMR 446 MHz радиостанциите се продават както от специализирани магазини за радиокомуникационна техника така и в магазини за битова техника като Метро, Техномаркет и подобни. Моето PMR радио е най-обикновено, без всякакви екстри – Superior FX-6. Комплект от две такива радиостанции са закупени от магазин Кауфланд в София по време на разпродажба за 19,90 лева. Марковите модели с по-богати възможности съответно струват значително повече. При избор на радиостанции основното е, че за двустранна радиовръзка ви трябват поне две радиостанции. Използваните радиостанции трябва да са съвместими помежду си – да работят на едни и същи честоти. Оптимално е да използвате радиостанции от един и същ модел или поне с еднакви технически данни. В противен случай по-скъпите и по-модерни станции нямат да могат да се ползват пълноценно.
При покупка на радиостанции специално трябва да се внимава те да са разрешени в България. В България се продават и радиостанции FRS/GMRS на 462 MHz, които не са разрешени нито в България, нито в Европейските страни. Независимо от това в магазините продават тези FRS/GMRS радиостанции като разрешени, позовавайки се на надписите на английски език върху опаковките. Тези радиостанции наистина са разрешени за свободна употреба при определени условия, но в Щатите и Канада, а не в България. За да нямате неприятности търсете изричен надпис върху опаковката на радиостанцията (не на търговския етикет, написан и поставен от магазина), че станцията е за свободно ползване в България. Този надпис може да изглежда приблизително така: “Използването на този продукт е разрешено във всички страни – членки на ЕС и Хърватия.“

Документи:
НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА РАДИОЧЕСТОТНИЯ СПЕКТЪР НА РАДИОЧЕСТОТИ И РАДИОЧЕСТОТНИ ЛЕНТИ ЗА ГРАЖДАНСКИ НУЖДИ, ЗА НУЖДИТЕ НА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ И ОТБРАНАТА, КАКТО И ЗА СЪВМЕСТНО ПОЛЗВАНЕ МЕЖДУ ТЯХ – http://www.crc.bg/files/_bg/647.pdf
Извадка от НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА РАДИОЧЕСТОТНИЯ СПЕКТЪР НА РАДИОЧЕСТОТИ И РАДИОЧЕСТОТНИ ЛЕНТИ ЗА ГРАЖДАНСКИ НУЖДИ, ЗА НУЖДИТЕ НА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ И ОТБРАНАТА, КАКТО И ЗА СЪВМЕСТНО ПОЛЗВАНЕ МЕЖДУ ТЯХ
Извадка от НАРЕДБА № 14 ОТ 27 ЮЛИ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ ЧРЕЗ РАДИОСЪОРЪЖЕНИЯ И МРЕЖИ ОТ РАДИОСЪОРЪЖЕНИЯ ЗА СОБСТВЕНИ НУЖДИ ЧРЕЗ ИЗПОЛЗВАНЕ НА РАДИОЧЕСТОТЕН СПЕКТЪР ЗА ОБЩО ПОЛЗВАНЕ

Някой представители на PMR радио станции:

